Кулінарні традиції Віри Хоронжук

У рамках проєкту «Культура харчування Північно­-Західного Причорномор’я», що реалізується Одеським обласним центром української культури, працівники культури Степанівської громади охоче долучились до наповнення реєстру і від свого регіону, вирушивши досліджувати кулінарні традиції до села Гаївка в родину Хоронжуків.

 Господиня Віра  Хоронжук люб’язно поділилась своїми рецептами страв, які вона готує як для щоденного споживання, так і для святкового столу. Отож, нам вдалося записати рецепти шести страв, серед яких ­ тушкована картопля з курячою грудкою, тефтелі з рисом у томатному соусі, голубці, смажений товстолоб, маринований товстолоб та салат з курячою грудкою, ананасом, огірком та морквою.

У процесі приготування щира господиня поділилась спогадами дитинства та цікавою розповіддю про те, як її бабуся завжди кликала маленьку Віру на допомогу під час приготування страв, через це кулінарія стала її захопленням на все життя. Згадала про стару піч, страви з якої набували незабутнього смаку і аромату, як за великим столом збиралась багаточисельна родина. Згодом, ставши вже господинею, вона попросила свого чоловіка Олександра збудувати піч, якою і досі користується, переважно в літній період.

Віра Петрівна народилась у багатодітній родині, що проживала в гагаузькому селі Кагульського району, що у Молдові. Молодою дівчиною приїхала з подругою у пошуках заробітку в Степанівку, де влаштувалась на роботу на соковий завод. У цей час її майбутній чоловік Олександр Хоронжук вже працював на виробництві цього заводу вантажником. Незабутня зустріч відбулась 1 травня 1981 року. Після тижневого знайомства створилась сім’я, якій у цьому році виповниться 43 роки. Молоде подружжя спочатку проживало у селі Степанівка, а згодом, прийнявши пропозицію голови колгоспу, переїхали у село Гаївка, де їм запропонували новий будинок та роботу в колгоспі. Швидко опанувавши сільське життя, почали тримати свійську худобу та вирощувати городину. Один за одним народились троє дітей, які згодом стали добрими помічниками для батьків.

Для своїх діток дбайлива господиня завжди намагається приготувати щось смачненьке, через це почала урізноманітнювати звичайні страви, змінюючи традиційні рецепти, вдосконалюючи їх для себе і рідних. Кулінарні страви викликали захоплення не тільки у родичів, а й у гостей. Односельці стали запрошувати господиню готувати на весіллях та інших урочистостях, а віднедавна вона почала ділитись своїми кулінарними рецептами на власній сторінці у мережі Facebook.

Ось і у нас з’явилась можливість спостерігати за дивовижними перетвореннями звичайнісіньких продуктів, доступних кожній господині, на витвори кулінарного мистецтва завдяки майстерності та золотим рукам Віри Петрівни.

Ірина Марченко, головний спеціаліст відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Степанівської сільської ради,

Тетяна Ганган, завідувачка Гаївського сільського клубу-­філії,

Лариса Кравченко, завідувачка Гаївської сільської бібліотеки­-філії

Пропонуємо вашій увазі частинку рецептів її домашньої кухні, які поєднали в собі традиції приготування гагаузьких та одеських страв.

Тушкована картопля з курячою грудкою

Інгредієнти: філе куряче ­300 г, картопля ­ 400 г, цибуля ­ 2 шт., бульйон ­ 200 мл, сир голландський – 100 г, олія ­ 50 мл, спеції (паприка копчена, перець чорний мелений, куркума, сіль та сушені італійські трави) ­ по 0,5 ч. л., зелена цибуля, кріп, петрушка.

Спочатку змастити олією форму для запікання. Цибулю нарізати півкільцями і викласти в форму, зробити таку цибулеву подушку, трохи притрусити її спеціями. Далі картоплю (улюблений сорт у народі носить назву “Лимонка”) нарізати невеликими шматочками, замаринувати в спеціях, посолити і викласти на цибулеву подушку у форму. Ріжемо курячу грудку на невеликі шматочки, присолюємо, додаємо дрібку приправ, присмажуємо на пательні, туди додаємо нарізану кубиками цибулю і обсмажуємо ще трішки. Викладаємо на картоплю обсмажену грудку з цибулею. Заливаємо в форму 100 грамів бульйону (якщо немає бульйону, можна залити кип’яченою водою). Накриваємо форму спочатку пергаментом, а потім ще фольгою. Ставимо в розігріту духовку на 30 хвилин. Після цього знімаємо фольгу та пергамент, присипаємо натертим голландським сиром і ставимо в духовку ще на 10 хвилин. Додаємо зелень петрушки, кропу та зеленої цибулі.

Тефтелі з рисом у томатному соусі

Інгредієнти: фарш свинячий ­500 г, рис ­ 100 г, цибуля ­ 4 шт. середнього розміру, морква ­
1 шт. середнього розміру, олія ­ 50 г, сметана ­ 2 ст. л., томат 1 ст. л., спеції (чорний мелений перець, паприка, сушені італійські трави), сіль ­ по 0,5 ч. л., зелень петрушки, кропу та зеленої цибулі, яйце куряче ­ 1 шт., борошно ­ 2 ст. л., бульйон ­ 100 г.

Запарюємо спочатку добре промитий рис. У фарш додаємо одну дрібно нарізану  цибулину, одне яйце, половинку натертої морквини, спеції, сіль, запарений рис, трохи нарізаної зелені. Перемішуємо все добре та додаємо 2 ст. л. борошна. Формуємо невеликі за розміром тефтелі і викладаємо в попередньо змащену олією пательню, але не обсмажуємо їх, щоб вони не гірчили.

На іншій пательні робимо заливку. Для цього нам потрібно трохи підсмажити цибулю, нарізану кубиками, і натерту морквину (другу половинку). Сюди ж додаємо 100 г бульйону, накриваємо кришкою і нехай трохи покипить. А далі додаємо томат і сметану. Ще трохи покипить. Готовий соус вливаємо в пательню з тефтелями, накриваємо кришкою, ставимо на невеликий вогонь і тушкуємо хвилин 30. Готову страву прикрашаємо зеленню.

Голубці

Інгредієнти: крижалки зі свіжої капусти, фарш свинячий ­ 500 г, рис ­ 150 г, цибуля ­ 3 шт. середнього розміру, морква, кріп зелений, томат ­ 1 ст. л., спеції, сіль, масло вершкове ­ 30 г, олія для смаження ­ 100 г.

Спочатку запарюємо добре промитий рис. Потім у фарш додаємо цибулю, дрібно нарізану кубиками, спеції, які нам до вподоби, сіль, свіжий подрібнений кріп. Окремо в пательні підсмажуємо цибулю до золотистого кольору, додаємо моркву, потім кладемо 1 ст. л. томату, нехай трохи посмажиться, потім зажарку додаємо до приготовленої маси. Далі робимо заливку для голубців. Знову смажимо цибулю, додаємо томатний сік, приготовлений власноруч. Нехай трохи покипить.

Беремо форму, змащуємо вершковим маслом, крутимо голубці рулетиком і складаємо їх. Зверху заливаємо заливку так, щоб покрити всі голубці. Накриваємо форму фольгою і ставимо в розігріту духовку на
30 хвилин. Через 30 хв. знімаємо фольгу і ще запікаємо хвилин 10. Готову страву подаємо зі сметаною та зеленню.

Салат з курячої грудки, ананасом, огірком та морквою

Інгредієнти: філе курячої грудки ­ 300 г, морква варена (1 шт.) ­100 г, крабові палички ­ 200 г, огірок квашений ­ 2 шт., яйце варене ­5 шт., кукурудза ­ 1 банка, ананас ­ 1 банка, майонез ­ 250 г, сир голландський ­ 150 г, зелена цибуля ­ 1 пучок, сік з половини лимона, сіль, перець чорний мелений ­ за смаком, маслини ­ 50 г для прикраси.

Всі інгредієнти нарізаємо невеликими шматочками. З огірка нарізаємо тільки тверду частину (серединку не беремо). Все ретельно перемішуємо, додаємо в салат сік половинки лимону, дрібно нарізану зелень, солимо, перчимо. Додаємо майонез. Гарно викладаємо та прикрашаємо маслинами.

Смажений товстолоб

Інгредієнти: філе свіжої риби (товстолоб) – 500 г, сіль, олія ­150 г, спеції, які до вподоби, борошно пшеничне ­ 2­3 ст. л.

Рибу ріжемо на невеликі шматочки. Солимо, перчимо, додаємо спеції
(в нашому випадку ­ це куркума, копчена паприка, суміш італійських трав). Нехай трохи настоїться ­ хвилин 15. Розігріваємо пательню, шматочки риби обвалюємо в борошні і смажимо з обох боків на середньому вогні. Потім викладаємо на паперові рушники, щоб вийшла зайва олія. Викладаємо на тарілку і прикрашаємо зеленню.

Маринована риба

Інгредієнти: філе свіжої риби – 500 г, сіль, перець чорний мелений, спеції для риби, цибуля ­ 2 шт. середнього розміру, оцет ­ 20 г, олія ­ 50 г.

Рибу ріжемо на невеликі шматочки, додаємо цибулю, нарізану кільцями, солимо, перчимо, додаємо приправи за смаком, вливаємо оцет та олію. Маринуємо добу. При подачі прикрашаємо зеленою цибулею.

Залиште свій коментар